Uudised ja teated

Piletimüügisüsteemi juurutamine Raplamaal

 

MTÜ Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus sai Rapla maakonna bussiliinid enda korraldada 2018. aasta jaanuaris. Et midagi paremaks muuta, peab teadma mida muuta vaja on. Selleks olemegi terve aasta olemasolevat liinivõrku uurinud, kaardistanud ja täpsustanud peatuseid ning kogunud vedajatelt ettepanekuid. Üks väga suur osa planeerimisel kasutatavatest andmetest saadakse piletimüügiseadmetest.  Rapla maakonna vedajate seadmed olid juba suhteliselt vananenud, ning ei võimaldanud ka kontaktivabade kaartide registreerimist, siis leidsime koos Maanteeametiga võimaluse need välja vahetada. Meile tähendab see senisest paremaid ja täpsemaid andmeid, bussijuhtidele uusi ja tänapäevaseid töövahendeid ja reisijatele uute Ühiskaartidega sõites  kiiremat ja mugavamat teenust.

Uued piletimüügiseadmed hakkavad bussides tööle 01. oktoobril 2018. Uus süsteem on sarnane teistes maakondades juba pikemalt kasutuses olevatega. Seadmete komplekt koosneb juhiseadmest, printerist ja NFC (lähiväljaside) lugejast. Pileti ostmiseks ja sõiduõiguse registreerimiseks saab hakata kasutama kontaktivabasid Ühiskaarte, neid on täna Eesti ühistranspordis kasutusel juba mitmeid erineva kujundusega, Raplamaal hakatakse müüma oranži värvi Ridango Ühiskaarte. Kasutada saab aga kõiki Eestis kasutusel olevaid Ühiskaarte, seal hulgas ka niinimetatud rohelisi Tallinna ja Harjumaa Ühiskaarte (täpsem info pilet.ee lehelt https://www.pilet.ee/viipe/uhiskaart/persod/perso )

Lisaks Ühiskaardile saab bussides sõiduõiguse registreerimiseks ja pileti ostmiseks kasutada ka e-õpilaspileteid ja ISIC kaarte. Ühiskaardid on 17. septembrist müügil Rapla Selveris, R-kioskis ja Omniva kontoris ja Kohila R-kioskis.

01.oktoobrist hakkavad Ühiskaarte müüma ka Raplamaa avalike liinide bussijuhid bussides.  Ühiskaart maksab 2 eurot.

Raha saab kaardile laadida mitmel erineval moel, telefoniga (nii tava kui mobiiliga), internetis aadressil www.pilet.ee, müügipunktides ja bussijuhi juures. Internetis, müügipunktis ja bussijuhi juures raha laadimisel eraldi tasu ei ole.

Miks üldse kasutada kaardile laetud raha? E-rahaga ostes on pilet 20 % odavam ja lisaks on muidugi lihtsam ja turvalisem nii reisijale kui bussijuhile.

Isikustama peab kaardi juhul, kui isik saab mõnda isikulist soodustust, näiteks kuulub tasuta sõiduõigusega gruppi (0-19 aastat või 63 ja enam eluaastat). Isikustades kaardi muutub see isikuga seotuks ja on kasutatav ainult personaalselt. Samuti tagab kaardi isikuga sidumine sellele laetud raha ja piletite säilimise kaardi kadumisel. Isikustamine on tasuta internetis (www.pilet.ee) selleks tuleb vaid sisestada Ühiskaardi number ja isikukood. Isikustada saab ka müügipunktides, seal maksab isikustamine 1 euro. Bussides Ühiskaarte isikustada ei saa.

Nagu juba eelpool mainitud, saab kõiki erinevaid Eestis kasutusel olevaid Ühiskaarte ristkasutada piletiostmiseks, kui kaardile on laetud e-raha. Tasuta sõiduõiguse kasutamine sõltub sellest, kas kaart on isikustatud ja kas antud isikul on konkreetses piirkonnas tasuta sõiduõigus. Näiteks 35 aastane isik saab Läänemaal tasuta sõita, aga Harjumaal peab pileti ostma.

Tahaks rõhutada, et Ühiskaart ei ole kohustuslik, aga soovitame siiski kõigil oma sõitude jaoks seda kasutada.

Tasuta sõitvatel gruppidel tasuks meeles pidada, et koos õigusega tasuta sõita on reisijatele pandud kohustus oma sõidu registreerimiseks, ja registreerida saab oma sõitu isikustatud Ühiskaardiga. Tasuta sõiduõiguse saab registreerida ka bussijuht, kui ta reisijale müüb 0-eurose hinnaga pileti. Samas on juhil kohustus veenduda, et sõitja on soodussõidu õigusega, ehk ta küsib reisijalt isikut tõendavat dokumenti ja reisijal on kohustus see esitada. Selline protsess, aga pikendab kindlasti piletimüügi aega ja liinide teenindamise aega. Lisaks jäävad kogutavad andmed poolikuks, sest näiteks õpilase puhul jääb meil teadmata, et 0-pilet müüdi just õpilasele, samas on see paljudel juhtudel oluline informatsioon liinide planeerimisel.

Raplamaa koolide õpilastele  tellib ja jagab esmase Ühiskaardid kohalik omavalitsus. Täpsemat infot saab oma koolist.