Uudised ja teated

« Tagasi

Uue põlvkonna piletimüügiseadmed maakonna bussiliinidel

 

21. septembrist hakkas Harju maakonnas kehtima uus piletimüügisüsteemi haldus- ja hooldusleping AS Ridangoga. Leping sõlmiti läbirääkimistega hankemenetluse tulemusel ja kehtib seitse aastat kuni 2023 aasta septembrini. Sarnaselt eelmisele lepingule on ka selle juures MTÜ Harjumaa Ühistranspordikeskuse partneriteks Tallinna Transpordiamet ja Tallinna Ettevõtlusamet, mis tagab kindlasti ühise koostöö jätkumise ja erinevatel tasanditel integreeritud piletimüügisüsteemi kasutamise kogu pealinna regioonis.

Novembrist alustati uute piletimüügiseadmete paigaldamist maakonna avalikke liine teenindavatele bussidele, esimeses järjekorras saavad uued seadmed AS Samati poolt lõuna suunda(Kose, Jüri, Saku) teenindavad bussid, detsembris OÜ ATKO Liinide teenindatavad Lääne ja Ida suund. Aasta lõpuks on planeeritud kõikide maakonna ühtsesse piletimüügisüsteemi kuuluvate busside seadmete ümbervahetus. Tänapäevase varustuse saavad ka Viimsi, Saue, Kose, Jõelähtme ja Harku valla siseliine teenindavad bussid, ühtekokku 140 sõidukit.

Validaatorid

Suurimaks muutuseks reisija jaoks on validaatorite paigaldamine busside esiuste juurde. Kui seni tuli oma sõiduõigus registreerida asetades kaart otse piletikassale, siis nüüd tuleb kaarti piiksutada oranži värvi validaatori juures. 

Validaator on LCD ekraaniga ja kuvab reisijale erinevat informatsiooni, nii pileti kehtivuse kui kaardil oleva rahajäägi kohta. Validaatori alaosas on QR- ja ribakoodilugeja, mis võimaldab reisijal ise registreerida ümberistumisel paberpileteid ja tulevikus ka ilmselt mobiiltelefoni ekraanilt QR-pileteid. Lisaks ekraanilt kuvatavale infole on validaatoritel ka heliline teavitus, mis annab erineva signaaliga märku pileti kehtimisest või selle puudumisest. Üksikpileti ostmisel tuleb endiselt oma sõidusihtkohast bussijuhti teavitada, kes siis õige pileti valib ja selle müüb. Ühiskaardile laetud raha eest üksikpiletite ostmisel palume jälgida bussijuhi instruktsioone ja kaart validaatori juurde asetada alles peale juhi poolt õige sõidupileti valimist. Kõik üksikpiletid annavad õiguse maakonna liinidel ümberistumiseks, pileti kehtivuse aja jooksul. Ühe tsooni sisene pilet kehtib üks tund, kahe tsooni pilet poolteisttundi ja nii edasi, pileti kehtivusaeg on paberpiletile trükitud ja elektroonilise pileti puhul näeb seda validaatori ekraanilt.

Bussijuhtide uueks töövahendiks on tahvelarvuti, mis võrreldes praeguse kassaga on oluliselt kiirem ja kasutajasõbralikum. Endiselt saab juht müüa erinevaid üksikpileteid ja laadida klientide Ühiskaartidele raha. Uuendusena on võimalik müüa grupipileteid ühele piletile, see võimaldab koos sõitvate reisijate puhul aega kokku hoida. Lisaks kuulub komplekti veel kiire termoprinter, mis sai valitud tagamaks võimalikult kiire pileti väljastamine.

Tuletame veel meelde, et sõitjal on kohustus omada kehtivat sõiduõigust kogu sõidu jooksul, oma sõidud peavad registreerima ka kõik õpilased. Isegi juhul kui lapse elukohajärgne omavalitsus on andnud tasuta sõiduõiguse on kohustus seda elektroonilise õpilaspileti või Ühiskaardiga bussi sisenedes registreerida.

Lisaks uutele seadmetele pakub AS Ridango oma teenusena ka aruannete keskkonda ja dispetšerite rakendust, mis võimaldab reaalajas jälgida busside liikumist ja teada anda võimalikest hilinemistest ja riketest. Aruannete keskkond on põhiline andmete allikas ühistranspordi planeerimisel ja liinitöö korraldamisel, sealt saame infot reisijate voogude kohta, peatuste kasutamise ja piletite müügi kohta. Ühistranspordikeskuse poolt väljatöötatud aruanded ja analüüsid on leidnud head vastukaja ka riigi tasandil ja on plaanis kasutusele võtta ka teistes maakondades.

Nagu iga uue asja puhul, võtab uute seadmetega harjumine aega, seda nii bussijuhtide kui ka reisijate poolt. Seetõttu palume sõitjatelt mõistlikku suhtumist ja varuda natukene rohkem aega bussi sisenedes.