Uudised ja teated

« Tagasi

Üks aasta nõudeliini käivitamisest Läänemaal

 

Haapsalust Rohuküla sadamasse ja vastupidi saab juba pea aasta aega Hiiumaa praamiaegu arvestava nõudeliini abil. Teenus on osutunud populaarseks, eriti arvestades asjaolu, et see pole tasuta.

 

Head reisijad, kes Te armastate Eestimaad avastada ühistranspordiga, siis tuletame Teile meelde, et juba aasta aega rõõmustab Teid võimalus Hiiumaa praamile ja sadamast tagasi Haapsallu liikumiseks kasutada mugavat nõudepõhist liinibussi. Buss sõidab kõikidele praamide vastu, millele reisija on ühistranspordi endale vastu tellinud. Pole ju mõtet lasta suurel bussil sõita igaks juhuks, äkki keegi tahab peale tulla. Igatahes pole isiklik sõiduauto omamine Hiiumaale minemiseks enam möödapääsmatu vajadus.

Alates 1.06.2022 avas Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus uue, tasulise, nõudeliini 1A marsruudil Haapsalu bussijaam – Rohuküla sadam. "Kuna reisijate vajadus ühistranspordi kasutamise osas sel marsruudil pole stabiilne, on mõistlik bussil väljuda liinile vaid siis, kui keegi on andnud teada oma sõidusoovist," ütles Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse juht Andrus Nilisk.

2022 aastal kasutati ettetellimise võimalust 222 korda ning lisaks Hiiumaaga tutvuda soovivatele seljakotiränduritele on teenus oluline ka kohalikele inimestele. Kasutajate tagasiside näitab, et nõudeliin on abiks ka Haapsalu ümbruskonnas liikuvusvõimalust vajavatele inimestele, sest lisaks sadamasse või sealt tagasi saamisele on nõudeliini võimalik kasutada teistegi marsruudile jäävate peatustes, näiteks tööl või koolis käimiseks.

Nõudeliini kasutaja Kertu: "Käin Hiiumaa ametikoolis õppimas väikesadama spetsialisti erialal ja teisipäevahommikuse bussiga saan Rohukülast väljuva esimese praami peale, et õigeks ajaks kooli jõuda." Piret aga hakkas seda teenust kasutama põhjusel, et asutus kus ta töötas, vahetas aadressi ja sellel suunal ei liigu ainult tema pärast vajalikul kellaajal midagi muud.

Andrus Nilisk ütles, et liini teenindab täitsa tavaline liinibuss. "Mõnes mõttes võib tunduda totter, et suur buss veab ühte või kahte inimest, kuid majanduslikult on see soodsam, kui võtta sinna selleks eraldi auto," ütles Nilisk. Kokkuhoid saavutatakse sellega, et buss, mis teenindab kõnealust nõudepõhist liini, on tavaliinivõrgust vabanenud või vaheajal olev buss. Seetõttu võib iga laeva vastu, kui tellitakse, käia erineva suurusega buss kuid selleks pole tarvis hankida eraldi sõidukeid. Niliski sõnul püüab Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus pakkuda reisijatele võimalikult mugavat teenust võimalikult optimaalsete kulutustega.

Nagu öeldud, väljub buss algpeatusest ainult juhul, kui see on ette tellitud. Selleks tuleb helistada hiljemalt sõidule eelneva päeva kell 18.00-ks telefonil 6120 063. Osadele reisijatele võib selline tellimissüsteem alguses tunduda tülikas, kuid kui see aitab siiski jõuda õigel ajal õigesse kohta ilma isiklikku sõiduautot omamata tasub see väikene vaev ennast kindlasti ära.

Liini 1A pileti hind on kõigile sõitjatele 2.- eurot (sh. õpilased ja pensionärid). Tasuta sõidu õigus on Ühistranspordiseaduses §34 alusel antud isikutele. Sõiduplaani saab vaadata www.peatus.ee. Täpsem info nõudeliini kohta on Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse kodulehel https://www.ytkpohja.ee/. Sõiduplaan: www.peatus.ee.